0 850 305 65 65

Radyasyon Onkoloji Ünitesi Yeniden Hizmete Açıldı

Radyasyon Onkoloji Ünitesi Yeniden Hizmete Açıldı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) yerleşkesinde atıl durumda bulunan Enver Arpalı Radyasyon Onkoloji Ünitesi yeniden onarılarak kanser hastalarının tedavisi için hizmete açıldı.
Açılış programında konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 5 yıla yakındır atıl durumda olan onkoloji bölümünün tekrar devreye alındığını belirterek, “Vatandaşlarımız il dışına gitmekten kurtarıldığı için üniversite ve hastane yönetimi ile emeği geçen herkese teşekkür ederim. Üniversitemizde tekrar açılan bölümün Van ve çevre illere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Van sağlıkta başkent durumunda”

Son yıllarda yapılan yatırımlarla Van’ın sağlık üssü olduğunu ifade eden AK Parti Van Milletvekilli İrfan Kartal ise “Bugün açılışını yaptığımız Radyasyon Onkoloji Birimine ismi verilen rahmetli Enver Arpalı’nın tabelası önünde durmak beni derinden etkiledi. Bugün çağımız sağlık çağı, acıların minimuma indiği bir çağdan söz edebiliriz. Her bakımdan çok iyi bir seviyeye geldiğimiz bir dönemdeyiz. Artık eskisi gibi hasta çok zorluk çekmeden birkaç saat içerinde tedaviye alınıyor. Van bugün sağlıkta başkent durumundadır. Bu hizmetlerin de devamını diliyorum” diye konuştu.
 
“İki büyük hastanemiz pandemi zamanında da büyük mücadeleler verdi”
 
Van’ın salgının başından bu yana en iyi iller arasında yer aldığını söyleyen AK Parti Van Milletvekilli Abdulahat Arvas da, “Van, 1 milyon 150 bin nüfustan oluşuyor. Etrafıyla beraber 2,5 milyon civarında bir nüfusa hitap eden bir kent konumundadır. Kendi halkına ve çevre illere hizmet veren Van, altyapısı güçlü bir şehirdir. Bir zamanlar aktif hizmet veren onkoloji bölümü, çeşitli nedenlerden dolayı hizmet vermiyordu. Çalışmalar sonuç verdi ve bu bölüm tekrar Van’a kazandırıldı. İki büyük hastanemiz pandemi zamanında da büyük mücadeleler verdi. Van, salgında en iyi iller içerisinde yer aldı. Bunu da sağlık emekçilerimize borçluyuz. AK Parti 19 yıldır yaptığı yatırımlarla başta sağlık olmak üzere birçok alanda projeler yaptı. Bunu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve değerli ekiplerine borçluyuz.” ifadelerini kullandı.
 
“Kanser hastalarına ışın tedavisinin teknolojik cihazlar yardımı ile uygulanmaktadır”
 
Milletvekili Arvas’ın ardından kürsüye çıkan ve sözlerine, Radyasyon Onkolojisi Bölümünün, kanser hastalarına ışın tedavisinin teknolojik cihazlar yardımı ile uygulandığı; onkolojik cerrahi, tıbbi onkoloji, nükleer tıp bölümleriyle koordinasyon içinde çalışan bir bölüm olduğu bilgilerini paylaşarak başlayan Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “bölüm çalışanları; Radyasyon Onkoloji Uzmanları, Sağlık Fiziği Uzmanları, Radyoterapi Teknikleri, hemşire ve sekreterlerden oluşmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Radyasyon Onkolojisi Bölümü 2007 yılında 1 adet cobalt c 60 teleterapi tedavi cihazı ile 3 öğretim üyesi, bir fizik uzmanı ile hizmete başlamıştır.” Bilgilerini paylaştı.
 
“Yönetimimiz Radyasyon Onkolojisi Uzmanı temini için çalışmalarını tamamlamıştır”
 
 2013 yılında dış destek alım kredisi ile büyük bir yatırım yapılarak lineer akseletör (lineer hızlandırıcı) Radyoterapi cihazı ile içinde bulunduğu dönemin kanser hastalarına en güncel tedavinin uygulamakta olduğunu belirten Şevli, “yaklaşık 5 yıldır yüksek maliyetli cihaz arızaları ve doktor temin edilememesi nedeniyle hasta tedavisi yapılamayan ünitenin tekrar hayata geçirilmesi için Üniversite Yönetimimiz, Hastane yönetimimiz mevcut arızaların giderilmesi ve cihaz takviyesi yapılması, parça dâhil bakım ve onarımların yapılması, güncel teknolojilerin bölüme kazandırılması, UPS sistemleri gibi tüm altyapısal sistemlerin yenilenmesi ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanı temini için çalışmalarını tamamlamıştır.” İfadelerini kullandı.

 “Ünitemizi kanser hastalarımızın hizmetine açmış olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz”

Ülkemizde birkaç merkezde bulunan güncel yapay zekâ tabanlı son teknoloji Tedavi Planlama Sistemi’nin (TPS) kurulduğunu ve Radyasyon Onkoloji Uzmanı’nın bölüme kazandırıldığını aktaran Rektör Şevli, “ayrıca bölümde bulunan 2003 model olan Bilgisayarlı Tomografi cihazı ömrünü tamamladığından ve yedek parçaları bulunamadığından başka bir tomografi cihazı bölüme getirilmiş olup faaliyete başlamıştır. Yaklaşık 3 milyon TL tutarında bir yatırımın yapıldığı ve yıllık bakım onarım maliyetinin 1 milyon TL ye yakın olacağı modern ünitemizi, Van ve çevre illerimizde yaşayan, erken tedavisinin elzem olduğu kanser hastalarımızın hizmetine açmış olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” Dedi.
 
“Radyasyon Onkoloji bölümümüz tedavilerin multidisipliner takip edilmesinde büyük bir eksiği gidermiş olacak”
 
Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli sözlerini, “Bölgemizde Onkolojik cerrahinin en çok yapıldığı Tıp Merkezimizde, tıbbi onkoloji, nükleer tıp birimlerinin olmazsa olmazı durumundaki Radyasyon Onkoloji bölümümüz tedavilerin multidisipliner takip edilmesinde büyük bir eksiği gidermiş olacak ve tek bir kampüs alanı içinde kanser hastalarımıza tüm hizmetler sunulmuş olacaktır. Ayrıca Van ve çevre illerinin sağlık alanında tek eğitim merkezi olan Üniversitemizde, Radyoterapi ve radyasyon onkoloji alanında uygulamalı dersler ve stajların yapılması da sağlanmış olacak, gelecek nesillere kanser ile mücadelede daha deneyimli sağlık personelleri yetiştirmeye devam etmiş olacağız.” Şeklinde tamamladı.
 
Radyasyon Onkolojisi Bölümünün açılış programına; Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in, AK Parti Van milletvekilleri Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal’ın, Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun yanı sıra Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Sedat Yayla, Genel Sekreter Doç Dr. Sebaheddin Şevgin, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) Şirket Müdürü Emrullah Okuducu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Çobanoğlu, Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Ümit Haluk İliklerden, öğretim üyeleri ve sağlık çalışanları da katıldı.
 
 
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
Van Yyü Dursun Odabaş Tıp Merkezi
HABERLER
Adres: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi, 65000, Kampüs / VAN
Telefon: 0 850 305 65 65
E-Mail: hastane@yyu.edu.tr
whatsapp iletişim hattı