0 850 305 65 65

Psikiyatri

Psikiyatri

Psikiyatrinin Hizmet Alanları

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniği, ruhsal bozukluklar ile başvuran tüm erişkin hastalara hizmet vermektedir. Bölümümüzde ruhsal şikayetleri olan hastaların tanı değerlendirmesi, tedavi planlamasının yapılması ve yürütülmesi şeklinde hizmet verilmektedir.

 

Özellikli Hizmet Alanları

Bipolar Duygulanım Bozukluğu

Psikotik Bozukluklar

Anksiyete Bozuklukları

Depresyon

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Konversiyon ve Somatizasyon Bozukluğu

Uyku Bozuklukları

Nörobilişsel Bozukluklar

Adli Psikiyatri

Yeme Bozuklukları

Cinsel Sorunlara bağlı ortaya çıkan ruhsal sorunların tanı ve  tedavisi polikliniklerimizdeki öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve psikologlarca yapılmaktadır. Poliklinik hizmetinin yanı sıra, yatarak tedavisi yapılması gereken hastalarımız için yatırılarak hizmet veren bir servisimiz bulunmaktadır

 

Psikiyatri’nin Tedavi Yöntemleri

Psikiyatri branşı pek çok ruhsal hastalığı içerisinde bulundurmaktadır.  İçerisindeki hastalıkların bu kadar çeşitli olması tedavi yöntemlerini de etkilemektedir. Psikiyatrik tanı ve değerlendirmeler bireysel farklılıkları da içermektedir. Genel olarak bireye yönelik çalışmalar yapılması tedavinin de kişiselleşmesine sebep olmaktadır. Her hastanın hastalığa verdiği tepki farklılaşmaktadır. Bu yüzden her hastaya uygulanacak tedavi yöntemi de farklılık göstermektedir. Aynı zamanda hastaların verdiği tepkilerdeki farklılıklar da tanı koyarken etkili olmaktadır. Bu bağlamda tedavi sürecinde uygulanan yöntemlerde bireyden bireye farklılık göstermektedir. Aynı sorunu taşıyan kişiler kimi zaman aynı yöntem ile tedavi edilememektedir. Bu alanda genellikle iki tedavi yöntemi üzerinden yola çıkılmaktadır.

İlk yöntem direk olarak bedene uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntem ilaç ve elektrokonvulsif teknikleri (EKT) kullanarak hastaları iyileştirmeyi amaçlamaktadır. İkinci yöntem ise psikoterapi yöntemidir. Bu yöntem de ise insanın duygusal ve düşünsel dünyası hedef alınmaktadır. Hatta yöntem içerisine kimi zaman insan ilişkilerindeki değişkenlerde eklenmektedir. 

BÖLÜMLERİMİZ
Adres: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi, 65000, Kampüs / VAN
Telefon: 0 850 305 65 65
E-Mail: hastane@yyu.edu.tr