0 850 305 65 65

Nefroloji

Nefroloji
Böbreklerimiz su ve tuz dengesinin sağlanmasında, kan basıncının (tansiyonun) ayarlanmasında, bedenimize zehirli maddelerin atılımında, kan yapımı ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan hormonların salgılanmasında görevli hayati organlarımızdır.

Nefrolojihekimleri olarak bu organlarımızın yetersiz ve uygunsuz çalıştığı hastalarımızayardım etmeye çalışıyoruz. Esas olarak Nefroloji kapsamında olan hastalıklar şunlardır:

1. Ani (akut) böbrek yetmezliği:

Böbrekler normal çalışırkenenfeksiyonlar, ilaçlar, idrar yolunda tıkanmalar, aşırı sıvı kayıpları, cidditansiyon düşüklükleri gibi durumlar böbreğin çalışmasını birden yavaşlatabilir.Bu durumda böbrek değerleri yükselir (üre, kreatinin testleri gibi) ve hastalarilgili birimler tarafından bizlere yönlendirilir. Ani oluşan böbrek yetmezliğifarklı şikayetlere yol açabilir. Bunlar arasında en önemliler bulantı, kusma,bacaklarda ve göz kapaklarında şişme, tansiyon yüksekliği, idrar miktarındaazalma, idrar renginde değişmedir (çay renginde kırmızı çıkması) Bu tip bir böbrek yetmezliği tedavi edilmezsehayatı tehdit edebilir.


2. Uzun sürede ortaya çıkan(kronik) böbrek yetmezliği

Şeker hastalığı, hipertansiyon,böbrek taşı gibi kronik hastalıklar zamanla böbreğin çalışma gücünü azaltarakböbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu hastalıkları takip eden ilgili hekimlerbelli aralıklarla böbrek testlerinin taramasını yaparak uygun zamandahastalarımızı Nefroloji birimine yönlendirmektedir. Biz de Nefroloji hekimleriolarak böbrek yetmezliğinin tedavisi ve ilerlememesi için gerekli tedavileri veönerilerimizi hastalarımıza sunmaktayız.


Kronik böbrek yetmezliği çokilerlemedikçe şikayet oluşturmayabilir. Bu yüzden hastalık daha fazlailerlemeden erken teşhis önem taşımaktadır. Böbrek yetersizliği ilerledikçe halsizlikve kan düşüklüğü başlayabilir, iştah azalabilir, tansiyon ortaya çıkabilir yada mevcut tansiyon artabilir, kemikler zayıflayabilir. Önlemlere rağmen böbrekyetmezliği durdurulamaz ve böbrek çalışması durmaya yakın noktaya geldiğindehastalarımız için böbreğin yerine geçecek uygun bir tedavi seçiyoruz. Butedaviler diyaliz tedavisi ya da böbrek nakli tedavisi olmaktadır. HastanemizdeDiyaliz Ünitemiz mevcut olduğu gibi, deneyimli Organ Nakli ekibimiz tarafındanuygun hastalara böbrek nakli tedavisi de uygulanmaktadır. Böbrek nakli böbrekyetmezliği son aşamaya ilerlemiş hastalarımız için günümüzde en mükemmel tedaviolmayı sürdürmektedir.


3. Protein kaçağı

Böbrek çalışması normal olduğuhalde bazen böbreklerimiz normalden çok fazla protein atar. Protein kaçağıbaşka nedenle yapılan bir idrar tahlilinde saptanabilir, şeker hastalarındaböbrek için tarama yapıldığında yakalanabilir veya ayaklarda, göz kapaklarında şişlik şikayeti sonrası tahlillerle ortaya çıkarılabilir. Protein kaçağı tedaviedilmediği taktirde böbrek yetmezliğine ilerleyebildiğinden önemli birdurumdur.


4. Diğer durumlar:

Böbrekten kaynaklanan tansiyonyüksekliği, gebelikte tespit edilen protein kaçağı, kan tuzu (elektrolit)bozuklukları, polikistik böbrek hastalığı gibi birtakım diğer hastalıklar daNefroloji biriminin takip ettiği hastalıklar arasındadır.

BÖLÜMLERİMİZ
Adres: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi, 65000, Kampüs / VAN
Telefon: 0 850 305 65 65
E-Mail: hastane@yyu.edu.tr